Tanie opony - Kupno nowych opon ONLINE

Zawsze mamy dobre ceny na opony najwyższej jakości z większości producentów.

Nie wiem, jaki rozmiar nosisz?

Przewodnik po felgach

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje felg: felgi stalowe i lekkie felgi metalowe, także nazywane alufelgami. Felgi stalowe są najbardziej powszechne i są zazwyczaj montowane fabrycznie w większości pojazdów, natomiast felgi aluminiowe ostatnio stają się coraz bardziej popularne.

Rozmiar felg

Rozmiar felg oznacza się w postaci dwóch wartości: 8.5x18. 8.5 oznacza szerokość felgi w calach, a 18 to przekątna. Rozmiar felgi jest również określany przez średnicę podziałową koła otworów elementów mocujących (PCD), średnicę otworu centralnego oraz współczynnik odsadzenia felgi. Te różne składowe można spotkać w różnych kombinacjach.

PCD na feldze

PCD to średnica podziałowa, na której znajdują się otwory na śruby do mocowania felgi. PCD wskazuje zatem jak wiele otworów posiada i w jakiej odległości znajdują się od siebie. PCD jest mierzony w mm, wraz z liczbą otworów na śruby. Przykładem może być 5/100, gdzie koło ma pięć otworów na śruby w otworze o średnicy 100 mm.

Przy parzystej ilości otworów na śruby, należy zmierzyć średnicę okręgu od wewnętrznej krawędzi jednego z otworów do zewnętrznej krawędzi otworu po przeciwnej stronie. W przypadku felgi mocowanej na pięć śrub, należy to zmierzyć metodą przedstawioną poniżej.

  • A. Zmierz pełną średnicę otworu na śrubę
  • B. Zmierz odległość od krawędzi otworu na śrubę do krawędzi otworu centralnego
  • Pomnóż podpunkt B (wymiar) przez 2
  • C. Zmierz średnicę otworu centralnego
  • Rozstaw PCD: A+Bx2+C

Możesz również skorzystać z naszej wyszukiwarki, aby znaleźć odpowiednie felgi do twojego samochodu!

Otwór centralny na feldze

Otwór centralny, zwany także nabą, jest obszarem znajdującym się w środku każdej felgi, który powinien pasować do piasty samochodu. Otwory w niektórych felgach są odpowiednio nawiercone w celu dopasowania bezpośrednio do wymiarów otworu centralnego, natomiast w innych należy zastosować pierścień centrujący. Istotnym jest, aby otwór centralny był dobrze dopasowany w celu uniknięcia wibracji i drgań.

Odsadzenie felgi

Odsadzenie felgi oznaczane jest skrótem ET. Oznacza odległość między średnicą podziałową przekroju poprzecznego koła, a powierzchnią przylegania koła do piasty. Felga, która posiada Odsadzenie/ET o wartości 45 oznacza, że jest osadzona 45 mm od linii środkowej felgi. Wyższe odsadzenie oznacza, że koło wystaje dalej. Felga, której odsadzenie wynosi 25 wystaje zatem mniej, niż felga z odsadzeniem 45. Istotne jest dopasowanie odpowiedniego odsadzenia do twoich felg. Zbyt małe odsadzenie może spowodować, że koło będzie ocierało się o błotnik, a zbyt wysokie stwarza ryzyko obcierania o nadkola. Zmiana ET może znacząco zmienić możliwości sterownicze auta.

Zdemontowane felgi - AVM

Zdemontowana felga to taka, która została wykorzystana podczas produkcji samochodu w fabryce. Oznacza to, że podczas produkcji samochód jeździ na tych felgach. Felgi są następnie demontowane i sprzedawane. Felgi te nigdy nie były używane w ruchu drogowym.

Pielęgnacja i konserwacja felg

Koła (jak również opony) są narażone na zanieczyszczenia w postaci kurzu, soli i pyłu hamulcowego, które zawierają cząsteczki atakujące powierzchnię felgi, istotnym jest, aby czyścić je regularnie w celu wydłużenia ich żywotności. Ponadto, felgi, które są dobrze utrzymane i zadbanie wyglądają dużo lepiej.

Felgi aluminiowe należy czyścić wodą zmieszaną z łagodnym szamponem samochodowym. Jeśli używasz silniejszych detergentów lub niektórych rodzajów środków czyszczących do felg, ryzykujesz ich uszkodzenie. Użyj miękkiej gąbki i upewnij się, że felga jest zimna w momencie rozpoczęcia czyszczenia. Najlepszym sposobem, aby zadbać o felgi jest rozpoczęcie od spłukania najgorszego brudu zwykłą wodą, przed użyciem gąbki i szamponu. W ten sposób unikniesz polerowania felgi z zabrudzeniami w postaci ziemi lub piachu. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków specjalnie stworzonych do czyszczenia felg. Mogą one zawierać silne kwasy, które prawdopodobnie uszkodzą felgi. Dlatego polecamy łagodny szampon samochodowy, abyś dłużej cieszył się błyszczącymi kołami.